FAQ
Podtytuł strony.

Jakie są podstawowe różnice między jednym operatorem nagrywającym wesele, a dwoma?
Wiele firm na rynku oferuje profesjonalne filmowanie wesel lustrzankami. Nie wszyscy jednak mają w swojej ofercie możliwość wideofilmowania ślubów przez dwóch operatorów.
Dzięki takiemu rozwiązaniu film zmontowany jest z dwóch aparatów. Wszystkie ważne momenty w dniu ślubu i wesela są nagrywane w tym samym momencie przez dwóch fachowców. Mowa tutaj głównie o błogosławieństwie, wejściu i wyjściu z kościoła, przysiędze małżeńskiej, pierwszym tańcu czy oczepinach. Wszystkie wymienione elementy zmontowane są z dwóch aparatów rejestrujących to samo wydarzenie z innych miejsc i różnych planów filmowych. Z kolei przy jednym operatorze wszystko jest zrealizowane w jednym ujęciu – bez cięć.

 Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest wykorzystanie większej ilości sprzętu, jak steadicam, slider, które podnoszą atrakcyjność filmu. Dzięki temu, że nad filmem pracują dwie osoby jednocześnie, jesteśmy w stanie szybciej i sprawniej korzystać z tego sprzętu. Kiedy jeden z operatorów przygotowuje zestaw do nagrywania, drugi korzysta w tym czasie z innego. Często też dzielimy się pracą. Każdy z nas ma inny punkt widzenia i dzięki temu uzyskujemy większą różnorodność ujęć. Dodatkowo jesteśmy w stanie w tym samym czasie nagrać zupełnie inny materiał. Jeden operator nagrywa Gości bawiących się na parkiecie, a drugi nagrywa Gości za stołami czy na tak zwanym papierosku. Dodatkową różnicą jest także czas trwania zmontowanego filmu na płycie DVD/Bluray. Przy jednej osobie nagrywającej czas gwarantowany wynosi 60 min, a przy dwóch 90 minut.
Jeżeli zależy Państwu na wyjątkowej i niepowtarzalnej pamiątce ze ślubu i wesela, filmowanie wesel lustrzankami przez dwóch operatorów to doskonałe rozwiązanie.
*steadicam i slider wyjaśnimy w innych odpowiedziach .
Wspólne elementy dla jednego i dwóch operatorów:
Dwa teledyski (skróty z wesel)
4 kopie płyt w pudełkach z indywidualną okładką i nadrukiem na płycie DVD/Bluray
Czas pracy: od godziny przed błogosławieństwem do 1 w nocy
Wywiady z gośćmi – jeśli Państwo młodzi zażyczą sobie taką opcję
Dojazd do 100km (filmowanie wesel lustrzankami na terenie województwa mazowieckiego)
Pozdrawiam
Paweł Sadowski
www.remake-studio.pl

Oferujecie Państwo filmowanie ślubów i montaż. Czy można jednak uzyskać materiały bez montażu?

Tak lecz są one dodatkowo płatne.
Filmowanie ślubów to jedynie połowa pracy potrzebnej do tego aby powstała niepowtarzalna pamiątka z tego Wielkiego Dnia w życiu. Film bez montażu jest tak zwanym półproduktem, nie poddanym żadnej filmowej obróbce – materiał zrzucony bezpośrednio z kart pamięci.
Musimy jednak uprzedzić, że minusem takiego rozwiązania jest przede wszystkim dźwięk. Film taki jest jednak z „brudnym dźwiękiem” z aparatu rejestrującego niską jego jakość oraz przed potrzebną korekcją koloru. Ścieżka dźwiękowa w zmontowanym filmie wykorzystywana jest z zewnętrznego rejestratora, który zawsze umieszczony jest w najlepszym miejscu w kościele oraz na sali weselnej – dzięki temu mamy równy i przede wszystkim czysty dźwięk. Synchronizacja następuje dopiero na montażu. Oddanie samej ścieżki dźwiękowej wiąże się ze słuchaniem kilkugodzinnego pliku mp3.
Dodatkowo podczas przygotowań do wesela czy ślubu często robimy duble, które są segregowane podczas montażu. Oczywiście w trakcie obróbki materiału zostawiamy te najlepsze fragmenty. Nieudane, bądź zbędne momenty są usuwane, ponieważ nic nie wnoszą do merytoryki filmu.
Ważne jest również to, że w materiałach bez montażu dźwięk i obraz nie przechodzą płynnie z każdym ujęciem, przez co nieprzyjemnie się ogląda takie filmy. Dodatkowo po otrzymaniu materiałów bez montażu nie ma możliwości zgłaszania poprawek do zmontowanego filmu.
Nasza firma oferuje filmowanie ślubów i profesjonalny montaż, a także możliwość nagrywania filmu przez dwóch operatorów, przez co jakość filmu jest jeszcze lepsza.
Pozdrawiam
Paweł Sadowski
www.remake-studio.pl
Filmowanie wesel lustrzankami
Filmowanie ślubów warszawa

Filmowanie wesel lustrzankami z użyciem steadicam i slider. Co to jest i czemu służy?​
Filmowanie wesel lustrzankami przez dwóch operatorów odbywa się zawsze przy użyciu używamy takich sprzętów jak slider i steadicam. Ten pierwszy jest tak zwaną jazdą kamerową. Dzięki niemu w prosty sposób osiągamy ciekawsze i dynamiczniejsze ujęcia. Postawienie lustrzanki na statywie sprawia jedynie, że obraz jest stabilny i nieruchomy. Slider z kolei wprawia w ruch każde nagrane ujęcie. Narzędzie to może być jednak używane tylko w przypadku, gdy uroczystość filmuje dwóch operatorów, ponieważ wymaga on dodatkowych czynności, jak rozpakowanie z pokrowca, zamontowanie głowicy i aparatu na stopce statywu. W trakcie trwania przygotowań/ślubu czy wesela jeden operator przygotowuje slider, a drugi nagrywa uroczystość. (przykład filmowy poniżej)
 


Z kolei steadicam to urządzenie, które ma za zadanie wystabilizować obraz filmowy. Operator poruszając się w kościele czy na sali weselnej z lustrzanką na steadicamie niweluje drgania wywołane przez trzymanie jej w ręku. Bez tego sprzętu filmowanie ślubów nie byłoby możliwe, a żaden, nawet najlepszy operator, nie byłby w stanie płynnie prowadzić kamery w trakcie chodzenia.
(przykład filmowy poniżej).
Do czego służy rejestrator dźwięku i dlaczego używa się go podczas filmowania wesel lustrzankami?
Filmowanie ślubów i wesel lustrzankami zapewnia doskonałą oprawę filmową, jednak wymaga zatroszczenia się również o warstwę dźwiękową. Aparaty fotograficzne z możliwością nagrywania filmów nie były stworzone z myślą o profesjonalnym nagrywaniu wesel. Wbudowane w nie mikrofony, nie są mikrofonami profesjonalnymi. Oczywiście korzystamy z dobrej jakości mikrofonów, które dedykowane są aparatom, i które podłączamy do lustrzanek, jednak nie zawsze jest to wystarczające narzędzie nagrywania dźwięku. Rejestrator jest dodatkowym urządzeniem, które nagrywa niejako osobno dźwięk. Jego niewielkie wymiary pozwalają na bezproblemowe umieszczenie go w odpowiednim miejscu w kościele przy głośniku, czy na statywie, na parkiecie sali weselnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu dźwięk zawsze będzie „równy” i czysty. Podczas filmowania wesel lustrzankami przemieszczając się aparatem czasem odsuwamy się od głośnika, a czasem jesteśmy bardzo blisko niego. Powoduje to często pogłos lub zakłócenia (na przykład płacz dziecka itp.). Ponadto to dodatkowe, profesjonalne narzędzie do nagrywania dźwięku ma możliwość zapisywania w jednym czasie 4 kanałów audio. Oznacza to, że w przypadku ustawienia rejestratora na sali weselnej jesteśmy w stanie wpiąć się w mikser zespołu oraz rejestrować dźwięk bezpośrednio z parkietu na sali. Dzięki takiemu połączeniu mamy czysty dźwięk instrumentów oraz efekty i atmosferę sali (oklaski, okrzyki itp.). W przypadku zespołów grających w 100% na żywo wszystkie instrumenty są „omikrofonowane” i podłączone do jednego miksera. W przypadku filmowania wesel lustrzankami musimy liczyć się z tym, że dźwięk z aparatu jest płaski i mało wyrazisty. Dźwięk z rejestratora z kolei ma lepsze brzmienie i większy zakres dynamiki. Pozwala to na łatwą edycję dźwięku w różnego rodzaju programach montażowych.
Poniżej przykład filmowy przedstawiający rejestrator umieszczony w kościele i na sali oraz różnice między dźwiękiem z aparatu i z rejestratora.